201706.06
0
0

Spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy nie mogą kontynuować jednoosobowej działalności

53H

Dnia 21.10.2015 r. w Rzeczpospolitej ukazała się wypowiedź mec. Ziobrowskiego w artykule «Spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy nie mogą kontynuować jednoosobowej działalności|».

Adwokat Jarosław Ziobrowski wskazał, że nagła śmierć przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą stawia spadkobierców w bardzo trudnej sytuacji, bo ze względu na brak sukcesji nie mogą kontynuować prowadzenia firmy. Nie mogą np. odliczyć VAT ani kosztów podatkowych od faktur wystawionych na zmarłego. To powszechny problem. Z drugiej strony coraz więcej biznesmenów myśli o zabezpieczeniu interesów rodziny na wypadek swojej śmierci. Jest kilka dobrych rozwiązań, które zapewniają sukcesję prawną i podatkową, np. przekształcenie działalności w spółkę z o.o. albo zapis windykacyjny. Do takiej sukcesji warto się dobrze przygotować.

W przypadku planowanej sukcesji kancelaria Kurpisz i Ziobrowski doradza Klientom jaki scenariusz sukcesji wybrać uwzględniając rozmiar prowadzonej działalności oraz korzystne rozwiązania prawne.